Králík lomcuje s klecí

Zažil to každý… Noc co noc váš ušatý miláček lomcuje s klecí. Kdo by to byl řekl, že tak malé a roztomilé stvoření, jako je zakrslý králíček, dokáže v 3:07 ráno nadělat tolik hluku.

Ať už váš zakrslý králík okusuje mříže klece, lomcuje s toaletkou nebo mlátí mističkou ve svém 4x4m výběhu… v 3:07 ráno na tom nesejde. Primárně je to jejich způsob, jak protestovat proti nudě, aby nebyli zavření a hlavně získali vaši pozornost.

Proč to dělá? Jak ho to odnaučit? Zcela jistě vás tyto otázky po probdělé noci napadnou.

Dali jsme dohromady několik osvědčených rad a tipů, které nevyspalým majitelům nočních vandalů pomohly. Nebo alespoň nastavili nový pohled na to, co nám tím chtěl ušák naznačit.

Společný čas a denní rozvrh

Dostatek času stráveného společně je cílem k úspěchu. Především mladý králík potřebuje, tak jako každé mládě, co nejvíce vaši pozornosti. Udržování společného denního rozvrhu je nejlepším způsobem, jak zabránit večerní nudě. Především krmení (ráno a večer) ve stejnou dobu je důležité. Králíček tak bude přesně vědět, co od vás může očekávat. Je fascinující s jakou přesností vědí, že přichází čas krmení. Když je tento režim (i když nevědomě) narušen, může svůj protest vyjádřit právě lomcováním s klecí.

Přikrytí klece vs. místo pro klidný spánek

Někteří králíci jsou takto spokojeni. Že mají na večer tmu a klid. V podstatě temnou noru. Může to pomoci, avšak ve většině případů jen ráno objevíte svou oblíbenou deku na několika místech rozkousanou. 🙂 Lepším řešením je dostatečně velký úkryt.

Kde mám svoje seno?!

Zakrslý králík potřebuje kvalitní seno non-stop. Světe div se i v noci. Každý večer se postarejte o to, aby v jesličkách zbylo trochu sena i ráno.

Chci více prostoru!

Králíček ožívá s příchodem večera a v aktivitách pokračuje dlouho do noci. Když už nemůže být na volno 24/7, hodí se ke kleci přikoupit ohrádka. Klec s otevřeným výběhem s ohrádkou nabídne králíčkovi mnohem více prostoru k nočním výpravám za dobrodružstvím. Do ní pak můžete králíčkovi umístit pelech, pamlsky, hračky (třeba čmuchací kobereček), větvičky… Více prostoru = více možností k aktivitám. Těm tichým. 🙂 Variabilní a moc krásnou ohrádku, z přírodních materiálů a hned v několika variantách naleznete ZDE.

Králičí výběh v bytě. Zdroj: kaninchenwiese.de
Pamlsek před spaním

Kdo před spaním nikdy nenavštívil ledničku? 🙂 Každý večer králíčkovi nabídněte něco dobrého. Sušenou zeleninu, vhodné granulky, větvičku k okusu… To nás vrací zpátky k důležitému dennímu rozvrhu. Králík se tento rituál brzy naučí, bude vědět co od vás očekávat a pochopí, že po večerním mlsání jdeme všichni spát. 🙂

Potřebuju něco hlodat

Větvička ovocného stromu (čistá, chemicky neošetřená) je ideálním přirozeným materiálem k hlodání a broušení zoubků a poskytnou ušákům i pár hodin zábavy. Hlodání a žvýkání je důležité jak pro jejich zoubky, tak i správné trávení. Tato činnost je jim vlastní a pokud není uspokojena, králíček vám to dá brzy najevo třebas právě nočním lomcováním s klecí. O okousaném nábytku, kabelech, parketách a podobně nemluvě. Navíc je jednoduché si větvičky nasušit do zásoby. K okusu rozhodně nepodáváme sušené pečivo!

Králičí výběh v bytě. Zdroj: www.kaninchenwiese.de
Puberta

Přibližně mezi 5-12 měsícem věku nastává období puberty. V tomto bouřlivém období se z mazlivého miláčka může stát malý ďáblík. Nebo se také nemusí dostavit vůbec. Opravdu záleží na daném jedinci. Mnohým chovatelům (ať už u samce či samice) pomohla kastrace králíčka. Téma samo o sobě na jeden dlouhý článek.

Určitě jste se mnozí z vás s tímto častým problémem setkali.
Jaké bylo vaše řešení? Máte další tip, který by mohl ostatním pomoct?
Zanechte nám komentář níže.

8 komentářů u „Králík lomcuje s klecí

 1. Měli jsme to doma taky. Od 11:00 do 5:00. Přešlo ho to díky pravidelnějšímu režimu, který jsme mu nastavili. Nebo vyrostl z puberty. Kdo ví 😀 Většinou si dal říct, když jsme na něj zvýšili hlas.

 2. Hezky napsáno. Taky jsem pro, aby byla klec jen zpočátku než se králíček zabydli. Pak buď velkou obrázku a nebo úplně na volno. Chov králíčka jen v kleci je dle mě přežitek z kralikaren a králíků na maso. Náš Eda je na volno 24/7

 3. Dobrý den chtěla bych se zeptat proč králíček, který je naučeny chodit na záchod, teď kadí po celé kleci. Dostali jsme ho asi půlročního, který byl naučený chodit kakat a čůrat na záchod,,,, teď chodí tam ale i mimo klec….. Poradíte mi prosím někdo co dělat? Děkuji

  1. Dobrý den, pokud je králíčkovi něco přes půl roku, znamená to, že si zrovna prochází pubertou. Proto teď bude nějakou dobu lumpačit. 🙂 Časem se to srovná. Avšak důvody můžou být i jiné, než jen splašené hormony.
   • Máte podestýlku pouze v záchodku? Nemá v kleci třeba vyšší kobereček? Nebo pelíšek, podestýlku, seno…? Králíčci rádi chodí do měkkých míst.
   • Máte wc umístěno pod seníkem? Pokud ne, zde je chyba. 🙂
   • Pokud udělá bobek mimo záchodek, přemístěte mu je tam (moč na kapesníček a taky). Buďte však vytrvalejší než on. Brzy pochopí. 🙂
   • Takovéto „protesty“ může samozřejmě vyvolat i změna prostředí. Chce to opravdu vydržet a poctivě přemisťovat. Králičci jsou na změny v režimu poněkud citliví. 🙂
   • Pomoci může samozřejmě i kastrace. Pokud je králíčkovi již více jak půl roku, můžete ji zvážit. Ihned po kastraci však také nečekejte zázraky. Chvíli trvá, než se králíčkovi srovnají hormony.

   1. Děkuji moc za radu,,,, zkusíme to…. To seno mu dáme nad záchod a podestýlka je jen v záchodě…. Chodil pěkně, jen teď má nějaké období,,, asi ta puberta 😁…. Děkuji ještě jednou a přeji hezký večer…

 4. Dobry den, nas kralicek nechce okusovat vetvicky, ma tam svestkove. Kdyz ho vyndame z klece, okusije naopak uplne vsechno, vcetne nasich rukou. Je nejaky rozdil mezi druhy ovocnych stromu a nektere jsou treba vhodnejsi? Je svestka napr moc tvrda?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přesunout se na začátek